Najciekawsze trendy w grach komputerowych na rok 2020

Powiedzieć, że rynek gier cały czas się rozrasta to jakby nic nie powiedzieć. Strefa wirtualnej rozrywki na stałe wkroczyła do naszego menu sposobów spędzania wolnego czasu. Dziś już nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez gier, a wiele tytułów i wprowadzonych przez nie światów i postaci, wkroczyło do naszej świadomości i istnieje tam na równi z kultowymi postaciami filmów oraz książek. Zapraszam na krótki przegląd tego, co dzieje się aktualnie w najważniejszych gatunkach.

Refleks to też broń- Gry zręcznościowe

Gry z tej kategorii na ogół mają nieskomplikowana fabułę. Cel jest prosty, ale żeby go osiągnąć, należy wspinać się na kolejne etapy, które wymagają jeszcze więcej siły zręczności i sprytu lub aby po prostu skopać komuś tyłek. Oczywiście oprócz takich doraźnych przyjemności gry te rozwijały na swój sposób koordynację wzrokowo-ruchową. Do tego rodzaju gier zaliczamy gry na automatach, bijatyki, strzelanki, gry platformowe czy sportowe. Dla wielu z nas przygoda z grami zaczynała się od bardzo prostych gier zręcznościowych jak Mario Bros czy Pac-Man. W kolejnych latach dochodziły inne kultowe tytuły jak Moral Kombat i Tekken w bijatykach, w strzelankach prym wiodły tytuły jak Doom czy Wolfenstein. Z wersji platformowych nieustanie wspominane Crash Bandicoot czy Terraria. Ponieważ ten rodzaj gier nigdy nie wymagał wysokich elementów graficznych, coraz więcej tego typu gier dostępnych jest z poziomu przeglądarki internetowej. Łatwa dostępność zapewnia nieustannie szerokie grono odbiorców tego rodzaju gameingu.
W tej kategorii z tytułów, wartych odnotowania, na rok 2020 polecam uwadze LEGO Gwiezdne wojny: Skywalker – saga, która opiera się na wszystkich filmowych epizodach Gwiezdnych Wojen. Gra polega na kierowaniu bohaterami sagi, w których odtwarzamy najbardziej kultowe epizody wersji kinowej, okraszonej przy tym bardzo dużą dozą humoru. Inny bardzo ciekawy tytuł to Wildfire gra o ciekawie rozbudowaną fabułę. Główny bohater odkrywa w sobie magiczne zdolności, które wykorzystuje do uratowania mieszkańców swojej wioski.

Przede wszystkim historia- Gry fabularne

Propozycją dla osób, które lubią zatopić się w historii danej postaci, poznać ją bliżej, jej dzieje, osobowość oraz cały świat, którym żyje, są gry typu fabularne lub RPG. Skrót RPG oznacza role-plaing-game czyli gry, w których odgrywamy rolę. W większości tego typu tytułów wcielamy się w postać, która wędruje po całym świecie gry w celu realizacji swojej życiowej misji. Na tej drodze napotyka bardzo zróżnicowane zadania, w porównaniu do tych z gier zręcznościowych. Napotyka również ciekawe postacie, które zawsze dodają kolorytu i humoru w życie naszego bohatera. Najważniejsze dla gracza jest jednak fakty, iż wszystko, co się dzieje, opakowane jest w pełną przygód historię i to głównie z niej, a nie z wykonywanych questów, płynie przyjemność grania. Te najbardziej rozbudowane, jak kultowa polska seria gier o wiedźminie Geraldzie, również posiadają dodatkowe smaczki jak możliwość podjęcia decyzji dotyczących losów bohatera. Od tych decyzji zależy, jakie będzie zakończenie gry dla głównego bohatera, jak i szeregu innych postaci napotkanych na swojej drodze.
Przy grach typu RPG nie sposób nie wspomnieć o innym klasycznym tytule, czyli serii gier GTA (Grand Theft Auto). Seria debiutowała w 1997 roku, ale kolejne tytuły cieszą się niesłabnącą popularnością. Fauba gry opiera się na historii gangstera, który rozwija się w swoim jakże ciężkim i ryzykownym, gangstersim fachu na coraz to wyższy stopień mafijnego półświatka. W ostatniej części GTA V przemierzamy fikcyjne miasto Los Santos i przyległości. W trakcie gry mamy trzech bohaterów, jakże różnych od siebie Michael De Santa, Trevor Philips, Franklin Clinton. Możliwość grania różnymi rozbudowało grę i dała całkiem nowe odczucia oraz możliwości. Wymagania sprzętowe GTA nie stanowią problemów dla większości jednostek komputerowych. W przypadku ostatniej wersji GTA V wymagania sprzętowe to Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz / AMD Phenom 9850 2.5 Ghz;4 GB pamięci operacyjnej; NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB; 65 GB wolnego miejsca na dysku twardym; Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 10; Windows Vista / 7 SP1 / 8 / 8.1 64-Bit. Niewygórowane wymagania GTA a do tego, bardzo fajna oprawa graficzna i interesująca historia to główne atrybuty tej serii. Wielu graczy już czeka na odsłonę GTA 6, która jeśli nic się nie zmieni, zadebiutuje na jesienie tego roku.


W tym typie gier na osobne wyróżnienie zasługuje wersję MMO przeglądarkowe. Skrót ten pochodzi od słów Massively Multiplayer Online. Oznacza grę, która odbywa się w czasie rzeczywistym i biorą w niej udział inni gracze podobni do nas. Gracze łączą się przez internet i w zależności od tytułu mogą ze sobą współpracować lub rywalizować. Wersje przeglądarkowe nie wymagają ponadto instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. W takim rodzaju gier coraz większa popularność zdobywają gry kasynowe, które oprócz standardowej rozrywki kusza możliwością wygrania ekstra pieniędzy. Kasyna online bez wychodzenia z domu proponują Ci twoje ulubione gry stołowe jak poker, black jack, ruletka oraz różnego rodzaju jacpoty czy choćby koło fortuny. Oczywiści ostatni rodzaj opisanych gier polecany jest tylko dla pełnoletnich użytkowników internetu.

Plan to podstawa- Gry strategiczne

Rynek gier nie zapomniał również o osobach, które lubią planować, eksperymentować i plan doprowadzić do końca. Gry strategiczne to dzisiejszą odpowiedź na klasyczne planszówki jak szachy. Tego rodzaju tytułów przede wszystkim wymagają od nas wymyślenia określonej koncepcji oraz sposobu jej realizacji. Dają wiele możliwości od prowadzenia klubu piłkarskiego poprzez prowadzenie kampanii wojennych do budowania miast, państw i galaktyk. Gry te wymagają śledzenia różnych czynników jak ekonomia, zdrowie, wyposażenie i czy zasoby. W celu uzyskiwania pożądanych rezultatów potrzeba jest również dobrania odpowiedniej taktyki do zmieniających się warunków czy przeciwnika. Najbardziej znane tytułu to Worms, Leag of Legends czy Sim City. Z polskich tytułów przychodzi mi na myśli gry PGR, gdzie gamer wciela się w typowego przodownika pracy, działającego w najprężniejszym okresie polskiego socjalizmu. Celem gry jest prowadzenie swojego PGR-u tak, aby wyrobić coraz to nowe normy przychodzące z centrali i jak najlepiej sprzedać owoce swojej ciężkiej pracy.
Z najciekawszych tegorocznych tytułów gier RPG możemy wyróżnić jakże na czasie: COVID: The Outbreak czy Port Royale 4, Desperados III.

Na koniec

Całe uniwersum gier jest, jak widać bardzo rozległe, choć tu tylko pokrótce zarysowałem jego ramy. To, co jest ważna, to różnorodność, która sprawa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Aktualnie coraz mniejsze znaczenie ma sprzęt, na którym gramy, bo jeśli nie masz potężnej jednostki do geamingu, zawsze możesz skorzystać z mmo przeglądarkowe, które również dostarczy Ci wirtualnej rozrywki.