GTA – Grand theft auto seria V

Seria jednej z najbardziej popularnych gier Grand Theft Auto, nazywana skrótem GTA, zdominowała rynek gier komputerowych na całym świecie. Nikt zapewne tworzą tą grę, nie spodziewał się, że będzie ona kasową serią oraz znacząco wpisze się dla historii rozrywki elektronicznej jako cykl gier komputerowych. A wszystko rozpoczęło się w 1997 roku, i do dziś łącznie seria składa się z 15 tytułów, włączając w to wszystkie dodatki oraz edycje mobilne. Pierwsze cztery tytuły z serii GTA, opracowało studio DMA Design. Dopiero później pałeczkę przejął Rockstar. Historia twórców GTA była dość skomplikowana, ale mino to bracia Hauser odegrali kluczową rolę w stworzeniu serii Grand Thef Auto. My skupimy się dzisiaj na serii 5 GTA.

Wymagania sprzetowe gta V

Poniżej przedstawiamy sugerowane wymagania GTA 5 na komputer ogólnego przeznaczenia. Dodatkowo skupiamy się na najważniejszych informacjach jakie wymagania posiadają wersje gry na konsole.
Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz albo AMD Phenom 9850 2.5 GHz
Pamięć operacyjna: 4 GB
Karta graficzna: GeForce 9800 GT (1 GB pamięci) lub Radeon HD 4870 (1 GB pamięci)
System operacyjny: Windows Vista, Windows 7 SP1, Windows 8 lub Windows 8.1, Windows 10 (wszystkie 64-bitowe)
Wymagana ilość miejsca na dysku HDD: 65 GB

Gta V minimalne wymagania

Procesor: Intel Core i5 3470 3.2 GHz (cztery rdzenie) lub AMD X8 FX-8350 4 GHz (osiem rdzeni)
Pamięć operacyjna: 8 GB
Karta graficzna: GeForce GTX 660 GT (2 GB pamięci) lub Radeon HD 7870 (2 GB pamięci)
System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8 lub Windows 8.1, Windows 10 (wszystkie 64-bitowe)
Wymagana ilość miejsca na dysku HDD: 65 GB
Wymagania sprzętowe GTA serii 5 – wersje na konsole
Zalecana ilość miejsca na HDD: GTA seria 5 na PS3/X360 wymaga około 17GB wolnej przestrzeni, natomiast GTA seria 5 na PS4/XONE wymaga około 50GB wolnej przestrzeni.
Ważna informacja: Jeśli zamierzamy prowadzić rozgrywkę multiplayer w GTA Online, to musimy mieć wykupioną subskrypcję PlayStation Plus lub Xbox Live Gold. Te wytyczne nie dotyczą wersji na konsolę PlayStation 3.

Gta V premiera

Pod koniec roku 2013 ukazała się następna 5 seria jednej z najbardziej popularnej gry obecnej generacji. Niektórzy fani twierdzą, że na przestrzeni wielu lat od powstania gry jej popularność nieco zmalała, ale mimo to w roku 2012, przeżyła swoje prawdziwe odrodzenie za sprawą trybu RP, który polega na odgrywaniu przez graczy wykreowanych ról. Grand Theft Auto serii 5, jak dotąd sprzedało się w wielomilionowym nakładzie, dodatkowo pozwalając swojemu wydawcy firmie Take-Two wygenerować niemałe przychody. Jednak od debiutu GTA 5 minęło już siedem lat, a mimo to, firma Rockstar nadal nie zdradziła nam żadnych oficjalnych informacji o następcy cieszącej się sporą popularnością produkcji. Wszelkie szczegóły możemy poznać jedynie z niepotwierdzonych źródeł mówiących, że powrócimy do lubianego przez graczy Vice City.

Serie GTA- czy są ze sobą powiązane?

Fabuła wszystkich gier z serii GTA, nie jest ze sobą bezpośrednio powiązana. Każdy gracz wciela się w postać gangstera, który wykonuje zadania otrzymane od swoich pracodawców. Zwierzchników w każdej części jest kilku, każdy z nich ma inny charakter i wizerunek, więc zadania od nich są odpowiednio zróżnicowane, choć przeważnie czynności polegają na zlikwidowaniu pewnych osób np. szefa wrogiego gangu bądź kogoś, kto podpadł zleceniodawcy.

Wspólne cechy części

To, że gracz może znaleźć lub zrobić w nowszych częściach GTA to np. przemalowanie auta na ulubiony kolor czy słuchanie radia, pojawiło się już w pierwszej części gry. Jednak w następnych wersjach te cechy są ulepszane bądź całkiem usunięte. Czasami pojawia się nowe rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę z opisami wspólnych cech wszystkich serii GTA.
Uzbrojenie. W GTA do tej pory były cztery rodzaje broni: pistolet (zwykły i maszynowy), bazooka oraz miotacz ognia. Nowsze wersje gry miały możliwość używania granatów, koktajli Mołotowa, kastetów, karabinów snajperskich i szturmowych, a nawet piły łańcuchowej. Dodatkowo w każdej grze jest możliwość używania pięści: w dwóch pierwszych seriach GTA dało się jedynie ogłuszyć pieszych.
Miasta. Pierwsza część GTA w swojej ofercie posiadała trzy duże miasta: Liberty City, San Andreas oraz Vice City. W GTA 2 doszło miasto Anywhere City (dzielnice AC obecne były jednak jako osobne plansze). W pozostałych seriach również była jedna metropolia z różnymi sektorami (dodatkowo można było się przemieszczać z jednej części miasta do drugiej dzięki mostom). Należy także dodać, że Rockstar Games zawsze tworzył miasta w oparciu o Nowy Jork, największe miasto USA, występuje praktycznie we wszystkich wersjach naszej gry.
Pojazdy. W Grand Theft Auto oprócz samochodów osobowych, możemy spotkać także ciężarówki, furgonetki, autobusy/autokary, taksówki, limuzyny, czołgi, cysterny, motory i szybkie motocykle. Występują również samochody sportowe, pojazdy mundurowe (policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna) oraz komunikacji miejskiej, czyli tramwaje. W jednej z misji pojawia się nawet łódka, niestety, która nie jest sterowana przez gracza. W dodatkowej wersji London pojawiają się również skutery oraz przyczepy kempingowe. W kolejnych odsłonach niestety zabrakło pojazdów jednośladowych, ale było o wiele więcej innych pojazdów, bowiem tramwaje zostały zamienione na metro, pojawiły się jeepy oraz możliwość połączenia kabiny ciężarówki z naczepą (dodatkowo można było wstawić nieduży pojazd na naczepę). W GTA3 ku dużemu zaskoczeniu zabrakło motorów, a graczowi oddano w zamian do dyspozycji dodatkowo 3 rodzaje łodzi, helikoptery oraz samolot Dodo. W GTA Vice City po mniej więcej 5 latach znów można przesiąść się na motor, dodatkowo możemy również sterować karawanem, hydroplanem i helikopterem (w dwóch misjach gracz ma możliwość korzystania z samolotów zdalnie sterowanymi). Zaś łódź podwodną (występuje również w San Fierro), traktory i kombajny gracz może skorzystać dopiero w GTA wersji San Andreas. Rowery występują w GTA San Andreas, GTA Vice City Stories oraz GTA 5. Dodatkowo niektóre rodzaje pojazdów występują w kilku częściach gry, mowa tu o Banshee, która jest wzorowana na Dodge Viper i występuje w 7 częściach gry (w zależności od czasu akcji występują nowsze bądź starsze wersje). Policja. W pierwszej wersji gry byli to zwykli funkcjonariusze, do 4 poziomów Wanted Level (od pojedynczych nieuzbrojonych policjantów po blokady i grupy z bronią maszynową). Udoskonaleniem w drugiej części było pojawienie się oddziałów S.W.A.T., FBI a także armii amerykańskiej.

Gra gta V za darmo

Jeżeli ktoś z Was przegapił informację o Grand Theft Auto serii 5 na PC ze 100-procentowym rabatem, to niestety, już nie pobierze jej za darmo, bowiem z promocji można było skorzystać tylko do 21 maja do godziny 17:00. Gra była dostępna w ramach Epic Games Store. Jeżeli chodzi o pobranie gry za darmo, w sieci jest wiele portali, które oferują możliwość pobrania GTA za darmo. W gruncie rzeczy nie jest to zbyt łatwa sprawa, trzeba trochę “poszperać w internecie”, aby zdobyć grę za darmo. Dodatkową alternatywą, może się okazać aplikacja GamerHash, dzięki, której otrzymamy bez płacenia v-dolce, skiny, gry i dodatkowo 600 innych nagród. W jaki sposób działa GamerHash? Jest to serwis, dzięki któremu Twój komputer zarabia na Ciebie! Chodzi o to, że korzystając z 100% bezpiecznych i sprawdzonych przez nas minerów, możemy wybrać najkorzystniejszy sposób zarobku dla danej konfiguracji. Nie musimy się o nic martwić – wystarczy jeden klik, a cała reszta jest po naszej stronie. Zdobyte środki możemy później wypłacić lub wymienić na nagrody dostępne w GamerHash Store! Między innymi na darmową możliwość gry w GTA serii 5.